Nuaire XBOXER UNI-X220 Compatible Replacement Filter Set
Filter Size200mm x 220mm
Available GradesG3, G4 and M5
Compatible withNuaire XBOXER UNI-X220
Included Per Set2 Filters
Manufactured byMVHR.shop in the UK
Pull Tabs:
Tabs Help
OEM Quality
Manufactured using similar or higher quality materials, minus the OEM's large markup.
Estimated FREE delivery. Details Excl. Sunday
Made to Order
Pull Tabs:
Tabs Help
About the Nuaire XBOXER UNI-X220 Compatible Replacement Filter Set
Free UK Shipping with Royal Mail or DPD is Provided and the Filters are Sold as a set of 2.
Compatible with the Following Nuaire Products:
  • XBOXER UNI-X220
  • XBOXER UNI-X220-C
Compatible Nuaire Filter Product Codes: XBOXER UNI-X220, XBOXER UNI-X220-C
Compatible Nuaire Product Codes: XBOXER UNI-X220, XBOXER UNI-X220-C
For installation instructions, please visit the following link: User Instructions
All of our MVHR filters comply with European Standard EN779, equivalent of ISO 16890.
Product Details:
Compatible Brand: Nuaire
Compatible System(s): XBOXER UNI-X220, XBOXER UNI-X220-C
Product Dimensions: 200 x 220 x 20 mm
Filter Grade(s): G3, G4 & M5
Per Set: 2 Filters Included
Additional Information
Dimensions200 x 220 x 20 mm
Compatible BrandNuaire
Filter GradesG3, G4 and M5
Filters Per Set2
Manufactured inBritain
Manufactured byMVHR.shop
Filter StandardsISO 16890 (Formerly EN 779:2012)
What is Nuaire?
What is XBOXER UNI-X220?
How Often Should I Replace Nuaire XBOXER UNI-X220 MVHR Filters?
What Grade Filters Are Available for Nuaire XBOXER UNI-X220?
The Nuaire XBOXER UNI-X220 MVHR unit offers various filtration grades, including G3, G4, M5.
Where Can I Buy Compatible Replacement MVHR Filters for Nuaire XBOXER UNI-X220?
Where Can I get a Discount on Nuaire MVHR Filters?
What Machine Are These Nuaire Filters Compatible With?
These Nuaire filters are compatible replacements for the XBOXER UNI-X220.
Will Nuaire MVHR Filters Help Reduce Energy Bills?
Where Can I Buy Cheap Filters for Nuaire XBOXER UNI-X220?
Will These Compatible Replacement MVHR Filters Fit My Nuaire XBOXER UNI-X220?
Why Do These Compatible Replacement Filters Look Different to the Original Nuaire Filters?
Where Can I Buy Pollen Filters for Nuaire XBOXER UNI-X220?
Can These Nuaire Compatible Replacement MVHR Filters Help With Allergies?
Can These Nuaire Compatible Replacement MVHR Filters Help With Dust?
Will Replacing MVHR Filters Help With Allergies?
Will These Compatible Replacement Nuaire MVHR Filters Help With Condensation?
Will These Compatible Replacement Nuaire MVHR Filters Help With Mould?
Why Are Original Nuaire XBOXER UNI-X220 MVHR Filters So Expensive?
Are These Compatible Replacement MVHR Filters as good as the Original Nuaire Filters?
What Are the Dimensions of the Compatible Replacement MVHR Filters for Nuaire XBOXER UNI-X220?
Nuaire XBOXER UNI-X220 Compatible Replacement MVHR Filters from MVHR.shop are 200mm x 220mm.
Can You Clean Nuaire XBOXER UNI-X220 MVHR Filters?
Can You Wash Nuaire XBOXER UNI-X220 MVHR Filters?
Can I Reuse Nuaire MVHR Filters?
How to Install and Replace Nuaire XBOXER UNI-X220 MVHR Filters
To change Nuaire MVHR filters, you typically follow these steps:
  5. Dispose of the Old Filters - Safely dispose of the filters according to local regulations.
Why MVHR.shop?
Data Sheets:
Wire Frame Datasheet
G2 10mm Datasheet
G3 14mm Datasheet
G4 B&W 22mm Datasheet
M5 8mm Datasheet